Jak rząd okradł Polaków?

Rząd przejadł pieniądze, nie miał żadnych pomysłów, jak zmniejszyć dług publiczny, więc zabrał środki Polek i Polaków gromadzone przez lata w OFE. Tak rozwiązał problem Platformy, ale nie obywateli – mówi poseł Dariusz Joński z SLD.

To fragment tekstu pt. Napiętnowany skok na OFE jaki ukazał się w „Rzeczpospolitej”, a dotyczył raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego budżetu państwa za rok 2014.

NIK wskazuje, że zmniejszenie długu publicznego o 55,5 mld zł na koniec 2014 r. „nastąpiło na skutek jednorazowego zdarzenia związanego z przeprowadzonymi w 2014 r. zmianami w systemie emerytalnym. W ich wyniku nastąpiło umorzenie obligacji Skarbu Państwa, które otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS. Skutkowało to jednorazowym obniżeniem PDP (państwowego długu publicznego – red.) o 130,2 mld zł” – podaje raport z kontroli budżetu państwa. W dokumencie, na którym będzie się opierać Kwiatkowski w swym wystąpieniu, znalazło się też kluczowe stwierdzenie: „Gdyby nie miało miejsca umorzenie obligacji, nastąpiłby wzrost długu w szacowanej wysokości 74,6 mld zł” – czytamy dalej.

Całość dostępna jest pod adresem: ► http://www4.rp.pl/Polityka/307159790-Napietnowany-skok-na-OFE.html a tutaj ► http://wpolityce.pl/polityka/259607-nik-obnaza-zamach-na-ofe-gdyby-nie-ten-skok-na-kase-rzad-tuska-musialby-przyznac-sie-do-bankructwa-polskich-finansow znajduje się komentarz Zbigniewa Kuźmiuka do opracowania przygotowanego przez NIK.

→ (mb)

20.07.2015

 

0
0

Jedna myśl na temat “Jak rząd okradł Polaków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.