III „FlyFest” – dzień drugi, niedziela 5.07.2015 r.

Drugi dzień III edycji pikniku lotniczego w Piotrkowie Trybunalskim upłynął pod znakiem świetnej pogody. Żar lał się z góry, niebo było przejrzyste, a wiatromierz stał w miejscu.

Najważniejszymi wydarzeniami tego dnia były: przelot myśliwców F-16 z bazy lotniczej w Łasku oraz koncert Pawła Kukiza. O występie muzyka i polityka napiszę w kolejnej relacji, teraz kilka zdań podsumowujących tegoroczny FF.

Przede wszystkim w niedzielę na płycie lotniska pojawiło się 3-4 razy więcej osób niż dzień wcześniej. Kiedy jechałem ul. Przemysłową strumień ludzi ciągnących na imprezę był naprawdę imponujący. Rejestracje samochodów skręcających na parking wskazywały, że pojawili się goście nawet z odległych województw.

To dobry prognostyk na przyszłość. Już teraz „FlyFest” jest najważniejszą, masową imprezą organizowaną w naszym mieście. Dystansuje o kilka długości dni miasta, zwane „Imieninami Piotrków”, nie tylko rozmachem, kolorytem, ale także bardzo dobrą organizacją. Nie jest to w żadnym przypadku powód, aby osiąść na laurach. Wręcz przeciwnie. Program pikniku musi być rozwijany, wzbogacany o kolejne atrakcje. Ze swojej strony daję aeroklubowi kredyt zaufania, który może zostać cofnięty, jeśli w przyszłości festyn nie będzie doskonalony.

Wrażenia z przelotu wojskowych F16? Kiedy patrzyliśmy na tnące powietrze myśliwce, które pojawiły się przed wieczorem nad miastem, pomyślałem, że wokół nie powinno być nikogo, kto widząc maszyny z biało-czerwoną szachownicą, nie byłby dumny, że polskie armia dysponuje takim sprzętem. Więc co muszą czuć np. Francuzi czy Rosjanie, oglądający parady swoich wojsk? To nie tylko duma, ale i poczucie bezpieczeństwa.

W ciągu minionych dwóch dni na płycie lotniska spędziłem kilkanaście godzin. Nie były stracone.

I jeszcze drobiazg. Zapis kilku rozmów pomiędzy pilotami, a wieżą kontrolną podczas FF można pobrać i posłuchać tutaj.

→ Mariusz Baryła

7.07.2015

foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.