Dlaczego w Piotrkowie Trybunalskim nie ma Sądu Najwyższego?

Portal „fronda.pl” opublikował dziś artykuł Piotra Kaszczyszyna, w którym autor zastanawia się nad kwestiami dotyczącymi decentralizacji urzędów państwowych w Polsce.

Czytamy tam m. in. :

Dyskutując o pożądanym modelu policentryzacji kraju i sposobach przenoszenia urzędów państwowych ze stolicy do poszczególnych województw, nie chodzi o przechodzenie z jednej skrajności w drugą. Do sprawy należy podchodzić niedogmatycznie i każdą z instytucji rozpatrywać indywidualnie. Istnieją bowiem takie urzędy jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Biuro Ochrony Rządu czy Rządowe Centrum Legislacji, które siłą rzeczy muszą pozostać w Warszawie. Z drugiej strony znajdziemy takie, których zlokalizowanie w Warszawie nie ma większego uzasadnienia. Dla przykładu możemy wymienić Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Urząd Statystyczny czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wśród proponowanych przez autora miast, które powinny stać się siedzibami terenowych oddziałów instytucji państwowych znalazł się także Piotrków Trybunalski:

Dlatego należy rozważyć, czy oddziały terenowe poszczególnych instytucji oraz niektóre z urzędów pojedynczych zamiast do Rzeszowa, Poznania czy Wrocławia nie mogłyby trafić do miast na prawach powiatu, takich jak Jelenia Góra, Legnica, Grudziądz, Włocławek, Biała Podlaska, Zamość, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Krosno, Przemyśl, Łomża, Słupsk, Konin, Świnoujście; największy potencjał ma województwo śląskie, gdzie poza Katowicami znajdziemy aż 18 takich miast.

Propozycja red. Kaszczyszyna jest o tyle ważna, że byle miasta wojewódzkie, po reformie samorządowej, straciły bardzo dużo pieniędzy, miejsc pracy, a także prestiżu. Władze miejskie w większości nie radzą sobie z brakiem środków, zadłużając swoje miejscowości do niewyobrażalnych granic Decentralizacja urzędów niewątpliwie wpłynęłaby na ożywienie Polski powiatowej.

Cały tekst można przeczytać tutaj.

→ (mb)

24.07.2015

• foto: screen artykułu z fronda.pl

 

0
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.